Hackathon 3.0 EDU

Hackathon je možnost jak dělat něco, co miluješ celý víkend a třeba tím přispět k řešení aktuálních problémů ve tvém okolí. Můžeš poznat nové lidi, které zajímají stejné věci jako tebe nebo se pobavit s experty z oborů, které tě přitahují. Je to také skvělá příležitost vyzkoušet si svoje schopnosti v týmové spolupráci, organizaci času a práci pod tlakem. Na konci hackathonu budeš mít skvělý pocit, že jsi něco dokázal a můžeš také vyhrát super ceny. Nemáš tým? Nevadí, pracovat můžeš i sám.

Jak funguje ten náš hackathon?

V sobotu ráno zveřejníme tři technické výzvy. Ty si se svým týmem jednu vybereš a máte celý víkend na to vytvořit inovativní řešení daného problému. Fantazii a kreativitě se meze nekladou a můžete tak využít cokoli, co umíte nebo máte doma. Od nás budete mít k dispozici několik mentorů a expertů, kteří budou oba dva dny online a připraveni poskytnout vám pomocnou ruku.

Vaším úkolem je si nějakou výzvu vybrat a pustit se do ní. V průběhu víkendu pak vymyslíte řešení a prezentaci, kterou odevzdáte. Porota vás poté podle této prezentace ohodnotí a vybere vítěze.

Pro koho je hackathon určen?

Akce je otevřená pro všechny žáky základních a středních škol a návštěvníky volnočasových zařízení ve věku od 12 do 19 let. Soutěžit můžeš sám, nebo v až tříčlenném týmu. Pracovat v týmu ale rozhodně doporučujeme. Jednotliví členi můžou být každý z jiné školy. Registrace do soutěže probíhá do 9. prosince 2022 a je zcela zdarma. Registrovat se můžeš tady.

Každý tým musí mít navíc svoji dospělou odpovědnou osobu (učitel, rodič, trenér, zákonný zástupce nebo jiný dospělý), kterou bude možné kontaktovat v případě ověření kontaktů, podpisu dokumentů a převzetí výhry. Dospělý nemusí být u soutěže přítomný, slouží pouze jako váš formální kontakt.

Jak se přihlásit?

Přihlášení do soutěže probíhá formou vyplnění on-line registračního formuláře na tomto webu. Po jeho vyplnění a následné kontrole obdržíte e-mail, že jste byli do soutěže přihlášeni. Registrace do soutěže probíhá do 9. prosince 2022 do 23:59 hodin a je zcela zdarma.

Můžeme se nějak dopředu připravit?

Určitě ano! Můžete si připravit prostor, ve kterém budete celou dobu pracovat. Je super, když máte dost místa, uklizeno a něco dobrého k jídlu a pití. Dobré je mít také perfektně funkční počítač a jinou techniku připravenou na vymýšlení, prototypování a hackování.

Co znamená slovo hackathon?

Slovo „hackathon“ vzniklo složením slov hack a maraton. Hacker tu není v roli člověka, který prolamuje počítačovou bezpečnost, ale člověka, který hravým a tvůrčím způsobem řeší různé obtíže a překonává své vlastní limity, aby vytvořil něco nevídaného. Hackathon je akce, kde se sejdou nadšení programátoři, grafici, kutilové, vizionáři a kreativci a společně pracují na zadaném projektu. Projekt může mít určité téma, nebo je velmi obecný. Příkladem takového tématu může být: “Vymyslete projekt, který zlepší kvalitu života ve vašem městě”. A proč maraton? Ihned po zveřejnění zadání projektu začne běžet čas – obvykle 24 až 48 hodin. Hackeři pak mohou na svých projektech pracovat non-stop a dotáhnout je k dokonalosti. Jde tedy v podstatě o vytrvalostní soutěž, kde je důležité si rozumně zorganizovat úkoly a dotáhnout projekt do prezentovatelné podoby ve stanoveném čase.

Kde najdu výzvy a pravidla?

Výzvy a pravidla zveřejníme v sobotu 10. prosince ráno při zahájení. V menu webu se objeví stránka „Výzvy a pravidla“ a nebo najdeš zde či na hoře na této stránce tlačítko, které tě tam také odkáže.

 

Harmonogram

Sobota 10. prosince

9:00 zahájení Hackathonu živě na YouTube  a vysvětlení pravidel.

9:15 zveřejnění téma a start tvoření.

– 10:00 checkpoint 1.

– mentoři budou k dispozici od 10:00 do 18:00.

– 18:00 checkpoint 2.

Neděle 11. prosince

– 10:00 checkpoint 3.

do 15:00 pracujete na projektu.

v 15:00 přesně už musí být vše nahráno na Google Drive.

– od 16:00 stream na youtube.

od 16:10 rozhovory s jednotlivými týmy.

kolem 18:00 proběhne vyhlášení a ukončení soutěže.

– Buďte v tento den stále na příjmu na Discordu, bude s vámi mluvit moderátor. Všechny důležité odkazy pro spojení s námi najdeš na konci e-mailu.

Časté dotazy

Soutěž probíhá kompletně on-line! Můžete tak se svým týmem pracovat ze školy, z domova, z chaty, nebo zkrátka odkudkoliv. Pamatujte ale na to, že potřebujete dobré internetové připojení.

Určitě potřebuješ počítač s připojením k internetu a prostor, kde můžeš celý víkend tvořit se svým týmem váš projekt. Hodit se také bude účet v aplikaci Discord, přes kterou probíhá interní komunikace při soutěži. Další vybavení už záleží na tobě. Pokud se rozhodneš vyrobit něco fyzického jako například robota, měl by jsi mít všechno potřebné vybavení pro jeho výrobu u sebe.

Pokud zvládneš přehrávat HD video bez zasekávání, tak je tvé připojení dostatečně rychlé.

Pro každý tým je potřeba jeden dospělý, který vás má na starosti. Jeho úkolem je pomoci vám s vyplněním registrace, ohlídat vás v průběhu soutěže a jít s vámi převzít výhru.

Ano, tentokrát můžeš! Ale i přes to doporučujeme si nějakého parťáka najít. Ve více lidech se to vždy lépe táhne.

Ne. Maximální počet lidí v týmu je 3.

Nemusíte. Je to čistě na vás, ale určitě je lepší se sejít osobně. Máte tak možnost rychleji komunikovat a můžete lépe spolupracovat.

To je úplně na vás. K dispozici máte celý týden – jak čas využijete je vaše volba.

Digitální prezentace projektu slouží porotě k jeho ohodnocení. Musí být v digitální formě, ale zpracování je libovolné – dokument / prezentace / video nebo cokoliv jiného, co je možné otevřít na počítači a odeslat přes internet. Souborů můžete odeslat i více. Prezentace nesmí trvat déle než 10 minut. V případě videa je to jednoduché – video o maximální délce 10 minut. V případě ostatních dokumentů nesmí jejich přečtení nebo zobrazování zabrat delší čas než 10 minut.

Pokud se rozhodnete z soutěže odstoupit, informujte nás o tom pomocí e-mailu soutez@futurify.cz.